Menší české firmy se dočkají podpory státní pojišťovny EGAP a to i v tak strategickém oboru, jakým je energetika. Na pražském diskusním setkání o aktuálních výzvách pro český energetický průmysl to řekl generální ředitel EGAP Jan Procházka. Mimo jiné tak reagoval na výtky, že se EGAP v minulosti vyhýbal pojišťování malých a středních podniků. To už ale dnes podle Procházky rozhodně neplatí.
Procházka upřesnil, že EGAP nyní pracuje na několika nových případech v energetice. Jde například o chystanou dodávku technologie pro vodní elektrárny o výkonu 4,5 megawattů v Kazachstánu, kterou by měla realizovat společnost MAVEL. Výše kontraktu dosahuje zhruba 3,5 milionu eur.
Rýsuje se i další vývoz, které by mohl EGAP pojistit. Společnost INGOS hodlá dodat do Bolívie vodní generátor a elektrickou stanici. Součástí kontraktu v hodnotě necelých 9 milionů dolarů je také zprovoznění těchto zařízení.
Dalším projednávaným případem je dodávka zařízení pro manipulaci lopatek větrných elektráren do Velké Británie v hodnotě téměř 2,7 milionu eur. Český vývozcem by v tomto případě byla společnost AM-C.M.E., dovozcem do Spojeného království nadnárodní koncern Siemens.
„EGAP je silný v pojišťování ekologicky šetrnějších zdrojů energie,“ uvedl Procházka. Na pojištění exportu jaderné a vodní energetiky připadlo od roku 2005 celkem 57,3 miliard korun. To je zhruba 45 procent z celkově pojištěného energetického vývozu.
Procházka dále připomněl jednání o možné účasti českých firem při stavbě jaderných elektráren v zahraničí. Reálně se jeví například dodávky pro elektrárnu v Jordánsku, kterou bude stavět ruský Rosatom.
Generální ředitel pojišťovny připomněl, že EGAP spolupracuje se státními agenturami pro podporu exportu v zemích, jejichž firmy jaderné elektrárny staví. Jde o ruskou EXIAR, americkou US-EXIM, korejskou K-SURE, čínskou SINOSURE i francouzskou COFACE.
Pojišťování vývozu pro uhelné elektrárny bude už od příštího roku podle mezinárodních pravidel mnohem složitější, přesto se nyní ještě rýsují zajímavé příležitosti i v této oblasti. Společnost Doosan Škoda Power chystá dodávku turbíny do indonéské elektrárny Grati. Jde o kontrakt za zhruba 18 milionů eur.