Objem pojištěného vývozu dosáhl letos již 37,6 miliardy korun Roste zájem o vývoz do Afriky, prvně se pojišťuje v Jižní Americe
Domácí vývozci letos získávají od státu nečekaně výraznou podporu. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) pojistila za prvních pět měsíců roku export již za 37,6 miliardy korun. Tedy sumu o čtyři miliardy vyšší než ve stejném období loňského roku, ve kterém nakonec pojistila vývoz za rekordních 72 miliard korun.
„Je to jednoznačně překvapení, kolegové mě upozorňovali, že začátek roku bývá tradičně pomalejší. Naším cílem ale samozřejmě není překonávat žádné rekordy,“ říká šéf EGAP Jan Procházka.
EGAP je podle něj jednou z mála státních exportních pojišťoven, která pojišťuje čím dál tím více. „Když jsme se setkali s našimi zahraničními protějšky před měsícem ve Spojených státech, zjistili jsme, že zatímco my jsme reportovali rekordní objemy pojištěného exportu, oni v naprosté většině zažili jeden z nejhorších roků. Je to díky tomu, že jsme malá otevřená ekonomika,“ říká Procházka.
Kolem tří čtvrtin pojištěného exportu jde do prioritních a zájmových zemí, jež vytyčila exportní strategie České republiky, kterou se tak podle Procházky letos konečně daří naplňovat.
Ze statistik EGAP vyplývá, že největší zájem mají firmy o vývoz do Turecka. Objem pojištěných exportů stoupá do této země každoročně o desítky procent.
„Stěžejními obory jsou především energetika a strojírenství. Turecká ekonomika totiž neprožila v podstatě žádnou krizi, roste a hlad po energiích je obrovský,“ říká Procházka.
Extrémně podle něj roste i zájem o export do Afriky, kde se budou české firmy například podílet na stavbě nové nemocnice v Gabonu. Zájem o vývoz projevují naši vůbec největší vývozci, nicméně žádné velké miliardové projekty letos v Africe zatím „na spadnutí“ nejsou.
Objevují se rovněž první případy pojištění exportu do zemí, kde se to dříve příliš nedařilo, například v oblasti Jižní Ameriky.
„Všichni víme, že v Brazílii bude mistrovství světa ve fotbale a olympiáda, takže je zapotřebí se tam trochu připomenout. Jsou to ale zatím jen první vlaštovky,“ říká Procházka.
V řadě těchto případů se daří pojistit export díky spolupráci se zahraničními exportními pojišťovnami. „Uzavřeli jsme reciproční smlouvu o poskytnutí zajištění s americkou Export Import Bank, teď vyjednáváme například s Thajci, Řeky a Portugalci,“ říká Procházka. Objem pojištěného vývozu může v nejbližších týdnech ještě znatelně narůst. Podle Procházky se v průběhu léta rozhodne o případné podpoře pro některé velké projekty, jako je třeba elektrárna Obuchovo – Petrohrad či komplex na výrobu vepřového masa v ruské republice Chakásie.
První projekt může dosahovat objemu těsně pod deseti miliardami korun, ten druhý se pohybuje podle Procházky v jednotkách miliard. Blízko finalizace je navíc i podpora elektrárny v iráckém Erbilu, kde může EGAP ručit asi 16 miliardami korun.
Procházka je nicméně přesvědčen, že by se pojistná kapacita EGAP (dosahuje 280 miliard korun a letos již byla o deset miliard navýšena) dále neměla nafukovat, protože se na pojištění exportu stále větší měrou podílí komerční zajišťovny i zahraniční státní exportní pojišťovny. S pomocí zahraniční zajišťovny se povedlo například podpořit český export do Izraele.
Autor: Petr Kain