Seznam citlivých oblastí a oborů
Ilustrativní seznam citlivých odvětví
Projekty kategorie A
Tento seznam se týká projektů "na zelené louce" nebo přestavby projektů níže uvedených a typy projektů včetně hraničních hodnot a je pouze indikativní.
- Rafinérie ropy (kromě podniků vyrábějících z ropy pouze maziva) a zařízení pro zplynování a zkapalňování 500 tun nebo více uhlí nebo asfaltových břidlic denně.
- Rozsáhlý rozvoj těžby ropy, zemního plynu nebo zkapalněného zemního plynu (LNG), včetně průzkumu, rozvoje ložisek a těžební činnosti, přepravní činnosti, plovoucích těžebních jednotek pro skladování a vykládku, zařízení na zpracování a zkapalňování plynu.
- Tepelné elektrárny a ostatní spalovací zařízení s tepelným výkonem 300 megawattů1 nebo víc a atomové elektrárny a jiné atomové reaktory včetně demontáže a vyřazování z provozu těchto elektráren a reaktorů (s výjimkou výzkumných zařízení na výrobu a konverzi štěpných a množivých materiálů, jejichž maximální výkon nepřesahuje 1 kilowatt trvalého tepelného zatížení).
- Zařízení, zkonstruovaná pro výrobu nebo obohacování jaderných paliv, přepracování nebo konečnou likvidaci ozářených atomových paliv, nebo pro uskladnění, likvidaci a zpracování radioaktivního odpadu.
- Výstavba nadzemních elektrických přenosových vedení o délce 15 km nebo více a napětí 110 kV nebo více.
- Instalace velkých solárních zařízení na pevnině, v pobřežních oblastech, na moři nebo plovoucí zařízení.
- Instalace velkých větrných elektráren na pevnině, v pobřežních vodách, na moři nebo plovoucí větrné elektrárny (větrné farmy).
- Integrované závody na prvotní tavení litiny a oceli, např. zařízení na výrobu primární oceli vysokopecním způsobem nebo přímou redukcí; zařízení na výrobu surových neželezných kovů z rudy, koncentrátů nebo druhotných surovin metalurgickými, chemickými nebo elektrolytickými procesy.
- Zařízení na těžbu azbestu a na zpracování a přeměnu azbestu a produktů obsahujících azbest: na azbestocementové produkty s roční výrobou větší než 20 000 tun hotového výrobku; na třecí materiály s roční výrobou větší než 50 tun hotového výrobku; a na ostatní použití azbestu větší než 200 tun ročně.
- Cementárny, jejichž součástí je lom.
- Továrny na činění kůží a kožešin, pokud zpracovací kapacita přesahuje 12 tun hotového výrobku denně.
- Integrovaná chemická zařízení, tj. zařízení na výrobu látek v průmyslovém rozsahu při použití procesů chemických proměn, v nichž je několik jednotek postavených vedle sebe a jsou funkčně navzájem propojené, a které jsou určeny pro výrobu základních organických chemikálií, základních neorganických chemikálií, hnojiv na bázi fosforu, dusíku nebo draslíku ( jednosložková nebo vícesložková hnojiva); základní výrobky k ochraně rostlin a pesticidy; základní farmaceutické výrobky používající chemické nebo biologické procesy, výbušniny.
- Skladovací zařízení pro ropu, petrochemické a chemické výrobky s kapacitou 200 00 tun nebo více.
- Výstavba dálnic, silnic pro motorová vozidla a tratí pro dálkovou železniční přepravu a letišť s délkou hlavní rozjezdové/přistávací dráhy 2 100 metrů nebo víc; výstavba nové silnice se čtyřmi nebo více pruhy, nebo přestavba a/anebo rozšíření stávající silnice na čtyři nebo více pruhů, pokud tato silnice nebo přestavovaný část silnice dosáhne nepřetržité délky 10 km a více.
- Produktovody, terminály a přidružená zařízení k velkokapacitní přepravě plynu, ropy a chemikálií.
- Námořní přístavy, jakož i vnitrozemské vodní kanály a přístavy pro vnitrozemskou plavbu, které umožňují průjezd lodí s více než 1 350 tunami BRT nosnosti, obchodní přístavy, mola pro nakládání a vykládání propojená s pevninou jež jsou mimo přístavy (s výjimkou mol pro přívozy), které pojmou plavidla s výtlakem přes 1 350 BRT.
- Velkoplošné rekultivace půdy (> 10 ha) a bagrování v moři (25 milionů m3).
- Rozsáhlá turistická a maloobchodní zařízení.
- Zařízení na zpracování a odstraňování odpadů spalující, chemicky zpracovávající nebo zavážející toxických a nebezpečných odpadů.
- Zařízení na odstraňování odpadů pro spalování nebo chemickou úpravu odpadů, které nejsou nebezpečné, s kapacitou větší než 100 tun denně.
- Obecní zařízení na zpracování pevných odpadů a odpadové skládky.
- Obecní úpravny odpadních vod s kapacitou převyšující 150 000 ekvivalentních obyvatel.
- Zařízení na zachycování CO2 pro účely geologického ukládání, kde celkový roční objem zachyceného CO2 činí 1,5 megatuny nebo více. Úložiště pro geologické ukládání CO2.
- Velké přehrady a ostatní hráze určené k zadržení nebo trvalému zachycení vody, kde nové nebo dodatečné množství zadržované nebo skladované vody přesahuje 10 milionů metrů krychlových.
- Činnosti spojené s čerpáním podzemích vod nebo přečerpávání umělých podzemních vod v případech, když roční objem čerpané nebo přečerpávané vody dosahuje 10 milionů krychlových metrů nebo více.
- Projekty zahrnující odběry podzemních vod nebo umělé doplňování podzemních vod v případech, kdy roční objem vody, která má být odebrána nebo doplněna, činí 10 milionů metrů krychlových nebo více. Velkoplošné odběry povrchové vody pro průmyslové, zemědělské účely nebo zásobování pitnou vodou, pokud množství odebrané vody přesahuje 5 % průtoku povrchové vody.
- Velkoplošná těžba dřeva nebo odlesňování velkých ploch.
- Průmyslové závody pro
a) výrobu papíroviny ze dřeva nebo obdobných vláknitých materiálů,
b) výrobu papíru a lepenky s výrobní kapacitou převyšující 200 vzduchem sušených metrických tun nebo více denně. - Provoz, který zahrnuje rozsáhlou těžbu prostřednictvím hlubinných dolů, lomů nebo povrchových dolů (pokud plocha lokality přesahuje 25 hektarů), těžbu rašeliny (pokud plocha lokality přesahuje 150 hektarů), těžbu roztoků nebo říční těžbu za účelem získání drahých kovů, obecných kovů, energetických a průmyslových nerostů nebo stavebních materiálů.
- Operace, které zahrnují rozsáhlou těžbu prostřednictvím komerční námořní těžby za účelem získání drahých kovů, základních kovů, energetických a průmyslových nerostů nebo rozsáhlou těžbu stavebních materiálů, jako je písek.
- Rozsáhlá zemědělská nebo lesnická prvovýroba zahrnující intenzifikaci, změnu využití půdy nebo přeměnu přírodních a/nebo kritických stanovišť. Mezi činnosti, které vzbuzují zvláštní obavy, může patřit mimo jiné pěstování palmového oleje, sóji a bavlny.
- Intenzivní chov zvířat, mimo jiné včetně zařízení pro intenzivní chov drůbeže nebo prasat s více než: i) 100 000 místy pro brojlery a 100 000 místy pro slepice; ii) 3 000 místy pro produkční prasata (nad 30 kg); nebo iii) 900 místy pro prasnice.
- Projekty, jejichž realizace je plánovaná v citlivých oblastech nebo projekty, které budou pravděpodobně mít citelný vliv na tyto oblasti, i když se tato kategorie projektů nevyskytuje ve výše uvedeném seznamu. Tyto citlivé oblasti zahrnují národní parky nebo jiné oblasti identifikované národními nebo mezinárodními zákony a ostatní citlivé oblasti mezinárodního, národního nebo místního významu, jako jsou mokřady, lesy s vysokou úrovní biologické rozmanitosti, oblasti archeologického nebo kulturního významu a oblasti důležité pro domorodé obyvatelstvo nebo jiné zranitelné skupiny.
- Projekty, které mohou mít za následek významné nepříznivé sociální dopady, včetně případů, kdy existuje vysoká pravděpodobnost závažných dopadů na lidská práva, na místní komunity nebo jiné strany dotčené projektem, včetně těch, které se podílejí na výstavbě a/nebo provozu projektu. Mezi činnosti, které vzbuzují zvláštní obavy, mohou mimo jiné patřit: projekty ve stavebnictví, oděvním a obuvnickém průmyslu, informačních a komunikačních technologiích a v odvětví využívání dat; projekty, které se dotýkají původního obyvatelstva a dalších zranitelných, marginalizovaných a/nebo nedostatečně zastoupených skupin; projekty zahrnující migrující pracovníky; a další činnosti, u nichž jsou v určitých fázích dodavatelského řetězce, v konkrétních odvětvích nebo zeměpisných oblastech rozšířeny nebo známy problémy v oblasti lidských práv, jako je nucená nebo dětská práce.