Česko je až nezdravě závislé na vývozu do zemí Evropské unie, kam směřuje téměř 84 procent hodnoty dodávek. Navzdory tomu se ale stále častěji domácím podnikům daří uchytit i na exotických trzích v Africe, Latinské Americe či Asii. Výrazný nárůst se loni odehrál v případě Laosu, kam skokově vzrostl objem dodávek z Česka téměř 13krát na 913 milionů korun (celý rok ještě není sečtený, jedná se tudíž o čísla za leden až listopad).
Za výrazným nárůstem stojí dodávky českých firem do nové nemocnice v laoském hlavním městě Vientiane. Lídrem projektu je firma Vamed Health Projects CZ, dceřiná firma rakouského Vamedu. Připojila se řada dalších dodavatelů - například nemocniční lůžka dodal Linet, nábytek Techo, část přístrojů Siemens ČR a obklady Lasselsberger. Realizace dodávek byla možná i díky vstřícnému přístupu státní exportní pojišťovny EGAP. Podobný projekt stojí též za skokovým růstem českého vývozu do státu Papua-Nová Guinea.
V poněkud nelichotivém světle se loni hovořilo o českých dodávkách do Kyrgyzstánu, kde prakticky neznámá firma Liglass Trading CZ chtěla stavět vodní elektrárny v hodnotě 12 miliard korun. Jiné obchody vyšly, český vývoz do této středoasijské země narostl trojnásobně na 351 milionů korun. Většinu tvoří dvě položky – mobilní telefony a plnicí linky na nápoje. V postsovětském prostoru se Čechům začíná dařit také v Arménii, kam míří vedle mobilních telefonů a počítačů z tuzemských montoven také generátory, kosmetika a další položky.