Na olympijských hrách v Soči bude k vidění i práce českých firem. Do Ruska putují česká auta, trofeje, ale i obytné kontejnery, které budou sloužit jako zázemí pro servisní týmy sportovců. Ne všem českým firmám se ale povedlo dovést prestižní zakázky do konce.
"Zakázky jsou výsledkem dlouhodobých marketingových aktivit a velkého množství náročných jednání a administrativy. Procentuální úspěšnost v tomto směru není velká," vysvětluje mluvčí stavební firmy PSJ Miroslav Fuks.
Právě tato společnost dostala v Soči desetimiliardovou zakázku na výstavbu areálu pro zimní olympiádu. Objednávka však padla. "Projekt nenašel odpovídající financování ze strany investora," uvedl Fuks. Místo toho PSJ v centru Soči čerstvě dokončila multifunkční komplex Torgovyj Kvartal. Stavební náklady se přiblížily 25 milionům dolarů. Na financování se podílela PPF banka ve spolupráci s Exportní garanční a pojišťovací společností.
Jedním z největších úspěchů českých firem v Soči měl být také projekt paroplynové elektrárny zásobující olympijský areál. Na základě česko-ruské dohody sjednané během návštěvy tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Česku v roce 2011 měla být dodavatelem zdroje pro tuto elektrárnu Královopolská Ria.
Ze spolupráce ovšem nakonec sešlo. "Byla ukončena již v polovině roku 2012 kvůli rozdílným názorům na financování projektu," informoval zástupce tuzemské firmy Ctirad Nečas. Problém byl podle něj v dodržení podmínek OECD, tedy výše minimálních vlastních zdrojů zákazníka v projektu. "Česká exportní banka tudíž neposkytla financování a naši část převzal výrobce plynových motorů Wartsila," doplnil Nečas. Podle serveru Sochi Watch byla nakonec výstavba elektrárny zastavena, narážela totiž na protesty ekologů a místních obyvatel.
Společnostem Ria a PSJ jejich olympijské angažmá tentokrát nevyšlo, zde jsou ale české firmy, kterým se to podařilo a budou Českou republiku v Soči reprezentovat. 1 Česko-slezská výrobní
Do Soči dodala 468 plně vybavených obytných kontejnerů, které budou sloužit jako zázemí pro servisní týmy starající se sportovcům o vybavení. Padesátimilionová zakázka tvoří asi 11 procent ročních tržeb firmy. Česko-slezská výrobní ji získala jakožto dcera společnosti Containex. Ta patří mezi největší evropské firmy, které se zabývají výrobou, pronájmem a skladováním modulárních kontejnerů pro stavebnictví, zdravotnictví, logistiku apod.
Firma si od dodávky do Soči slibuje hlavně propagaci značky. Prostřednictvím obchodního partnera počítá s dalšími objednávkami na obytné kontejnery na běžný ruský trh. Ročně firma s 268 zaměstnanci vyrobí 7 185 kontejnerů. 2 Škoda Auto
Automobilka podpoří zimní olympijské hry v Soči více než 500 vozy modelů Octavia, Yeti a Superb pro potřeby přepravy sportovců a VIP hostů, a to v rámci sponzoringu Volkswagen Group Rus. První vozy předala Škoda za účasti ruského ministerského předsedy Dmitrije Medveděva organizátorům olympiády již koncem října. Bynys speciál: Na kolik si přijdou medailisté? Čtěte v pondělí, 3. 2. MF DNES v počítači MF DNES pro iPad a iPhone
Pro české olympioniky připravila automobilka navíc i oficiálního maskota: plyšovou figurku yettiho. V roce 2013 oslavila firma 20. výročí spolupráce s Českým olympijským týmem a prodloužila své partnerství s Českým paralympijským výborem do roku 2016. Jeho partnerem je od roku 2001.
Hlavním cílem sponzorských aktivit Škodovky je zvyšování povědomí o značce, emocionalizace značky, komunikace s fanoušky, zvýšení jejich účasti a obohacení jejich zážitků z akce. "Nevyužíváme sportovní akce k uzavírání obchodních smluv se zákazníky, nebo dokonce dodavateli. Je však možné, že viditelnost vozů nebo značky vzbudí zájem nejen fanoušků, ale například i dalších sponzorů dané akce," sdělil za společnost Tomáš Kubík.
Rusko hraje ve strategii firmy klíčovou roli. Z hlediska absolutních prodejů je momentálně jejím třetím největším trhem. V roce 2013 tam Škoda Auto dodala 87 500 vozů. "Předpokládáme, že v následujících letech zde budeme dále růst a zvyšovat svůj tržní podíl," uvedl Kubík. Škoda Auto v Rusku své vozy nejen prodává, ale i vyrábí, a to v závodech v Kaluze a v Nižním Novgorodu. 3 Prim
Hodináři z Nového Města nad Metují vyrobili pro každého člena olympijské delegace speciální model hodinek. Navíc každý sportovec, který získá medaili, dostane mechanické hodinky modelu Diplomat v ceně 93 tisíc opatřené jménem sportovce. Hodnota zakázky dosáhla přibližně dvou milionů korun, což jsou necelá čtyři procenta ročních tržeb.
S ČOV firma spolupracuje již několik let. "Patří mezi naše nejnáročnější zákazníky. Museli jsme splnit náročné designérské představy," uvedl předseda představenstva Jiří Helikar. Společnost si od zakázky slibuje zvýšení prodejů, zejména u limitovaných sérií hodinek. "Možná naše prezentace v Soči přinese i nové zahraniční kontakty," doufá šéf Primu. 4 Česká mincovna
Dodavatelem oficiálních medailí pro sportovce v Soči je ruská šperkařská společnost Adamas. Jablonecká Česká mincovna však pro ČOV razí pamětní medaile sloužící k propagačním účelům. Pro veřejnost vydává medaile s olympijským motivem. Čím větší jsou úspěchy českých sportovců, tím větší je pak zájem zákazníků o tematické výrobky. 5 Lasvit
Od sklářské firmy Lasvit z Nového Boru dostane každý český medailista skleněnou trofej ve tvaru pochodně. Jedná se o ručně broušené křišťálové optické sklo, které je následně zlaceno a pískováno. V Českém domě v Soči bude mít Lasvit také vystavený lustr Bolšoj těatr z kolekce Neverending Glory od Jana Plecháče a Henryho Wielguse.
Autor: Eva Moniová