Čeští exportéři se kvůli poklesu vývozu například do Ruska nebo Sýrie zaměřují na Afriku. Exportní pojišťovna EGAP se dvěma africkými bankami představila na strojírenském veletrhu v Brně možné příležitosti pro české firmy. Z největších současných českých projektů v Africe je například pivovar v Angole nebo nemocnice v Gabonu.
Vývoz do Afriky dnes tvoří na celkovém českém exportu jen zhruba jedno procento. S poklesem vývozu do Ruska, na Ukrajinu, do Sýrie a dalších zemí hledají české firmy nová odbytiště. A exportní pojišťovna EGAP nyní ukazuje směrem k Africe.
"Potenciál v Africe je určitě velký," řekl šéf pojišťovny Jan Procházka na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde EGAP spolu s firmou London Market a dvěma africkými bankami připravil speciální konferenci věnující se právě příležitostem na tomto českými firmami zatím neprobádaném kontinentu.
Obchodní výměna přitom roste - od roku 2000 vzrostl vzájemný obchod pětkrát. Export do Afriky se zvýšil dokonce osmkrát na 43 miliard korun v minulém roce. "Spolupráce zatím bohužel nedosahuje svého potenciálu," říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s tím, že i jeho ministerstvo se na africký kontinent zaměří.
V současné době do Afriky EGAP pojišťuje vývoz za zhruba čtyři až pět miliard korun ročně. A dle slov svého ředitele má pojišťovna oznámené další exportní zakázky minimálně v řádu miliard korun.
Okolo miliardy bude stát například výstavba pivovaru v Angole na klíč, stejně tak stavba nemocnic v Gabonu a vojenské v Kamerunu. Další bude vývoz letadel do Jihoafrické republiky nebo Alžíru, Češi mají také postavit rozvodnu v Ghaně.
"Právě v energetice je na celém kontinentu velké množství příležitostí. V Africe je například zhruba 600 milionů lidí, kteří nemají přístup k elektřině," říká i Petr Karel ze společnosti London Market a naráží na bohatou historii českých společností v energetickém průmyslu.
"Energetický sektor je rozhodně největší příležitostí. V Nigérii vyrábí zhruba stejně elektřiny, jako spotřebuje širší Londýn. Přitom v ní žije 20krát tolik lidí. Ti musí mít kromě připojení do sítě záložní generátor a často i záložní generátor záložního generátoru. Situace je tam špatná a ty investice budou obrovské," říká Edward George z africké banky Ecobank.
Ta působí v subsaharské Africe, celkem v 36 zemích. "Chceme zde na veletrhu navázat první kontakty. Budeme v Africe potřebovat jak finance, tak průmyslovou expertízu, kterou můžou české firmy nabídnout. Zatím ale můžou mít české firmy problém s převody peněz. Jsme tu kromě setkání se s českými případy tedy i proto, abychom navázali spolupráci s českými bankami, což by export a jeho financování mohlo výrazně ulehčit," říká i René Awanbeng z Ecobank.