Na včerejším zasedání dozorčí rada Exportní garanční a pojišťovací společnosti, a.s. (EGAP) odsouhlasila způsob likvidace osmi pojistných událostí včetně postupu na vymáhání pohledávek a ukončila tak několik let se vlekoucí se případy. Výplata pojistného plnění nemá žádný vliv na současné fungování EGAP a pojišťování exportu, jde o dlouhodobě řešené případy, které sledovali i auditoři a všechny tyto položky byly zařazeny do rezerv.
Došlo k vyřešení osmi případů, kdy je pojištěným subjektem Česká exportní banka a šlo o vývoz sklářské technologie. Všechny byly uzavřené v letech 2005 – 2009 a týkají se skláren v Rusku a na Ukrajině (7 skláren v Rusku + 1 na Ukrajině).
Osm řešených případů představuje necelá 2 % celkového objemu v těchto letech pojištěného exportu. Český stát prostřednictvím pojištění EGAP podpořil financování vývozu v celkové hodnotě téměř 187 miliard korun.
Hlavní příčiny problémů skláren:
- změna na ruském trhu od roku 2009, kdy došlo k propadu používání pivních lahví a byly nahrazeny levnějšími plastovými, s nástupem krize došlo k omezení provozního financování od ruských bank jak pro sklárny, tak pro odběratele lahví. To znamenalo pokles cashflow a v důsledku nesplácení investičních úvěrů
- management téměř všech skláren neměl dostatečné zkušenosti provozovat sklárny s dostatečnou efektivností
- na straně exportéra došlo k pochybení v dodržování účelovosti čerpání, což dle EGAP banka při čerpání úvěrů nesledovala dostatečně
- z pohledu EGAP nebyly při uzavírání smluv dodržovány zásady koncentrace na odvětví
Informace k likvidaci 8 pojistných událostí:
Ve třech případech bylo shledáno výraznější pochybení a odpovídajícím způsobem bylo sníženo pojistné plnění. Z pohledu EGAP se tyto případy v minulosti nevyvíjely v souladu s pojistnými podmínkami. Především došlo k porušení pojistných smluv. Nezbytnou podmínkou čerpání úvěru je totiž kromě faktury i dokumentace, která potvrzuje uskutečnění dodávky. U některých případů však doložena nebyla a nemohlo tak dojít k vyplacení 100 % pojistného plnění.
EGAP na pojistném plnění při likvidaci těchto pojistných událostí vyplatí částku 2,74 mld. Kč.
Podle generálního ředitele EGAP Jana Procházky „jde o bolestný proces, který je ale nevyhnutelný. Tyto obchodní případy bylo nutné dořešit.“ Doplnil dále, že „EGAP přijal opatření, aby nemohlo dojít k opakování podobné situace a má dostatečné vnitřní předpisy upravující koncentraci na odvětví. Společnost přijala nová pravidla upravující řízení rizik, která mimo jiné nastavují i řízení rizika koncentrace.“ EGAP má tak stanovené limity koncentrace, které schvaluje představenstvo a při schvalování všech obchodních případů se prověřuje jejich naplnění. Obecně je také nutné doplnit, že EGAP existuje právě proto, aby pojišťoval komerčně nepojistitelná politická a komerční rizika. V těchto případech šlo převážně o rizika komerčního charakteru.
Podobně je na tom i Česká exportní banka. „Hlavním posláním ČEB je podpora českého exportu na teritoria s vyšším rizikem," říká generální ředitel ČEB Jiří Klumpar a dodává: „Banka si je vědoma nastalé situace u zmiňovaných obchodních případů. Při hledání řešení u těchto osmi případů jsme nastavili vnitřní kontrolní mechanismy vedoucí k tomu, aby se v budoucnu podobné situace neopakovaly. V rámci jejich řešení banka realizovala a dále realizuje kroky vedoucí jak k zamezení jejich dopadu na hospodaření banky, tak i k důkladnému prošetření (včetně právního) jejich vzniku a eliminaci potenciálního opakování. S vědomím možného snížení pojistného plnění ze strany EGAP byly současně v předstihu učiněny kroky vedoucí k tvorbě dostatečných rezerv na krytí zbytkového rizika. Současně banka výrazně posílila jak vnitřní kontrolní systém v oblasti řízení rizik, tak oblast vymáhání rizikových pohledávek, která by měla přinést vyšší míru návratnosti potenciálně ohrožených pohledávek banky."
Hana Hikelová
ředitelka odboru PR a komunikace
EGAP
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s. byla založena v roce 1992 a za 21 let své existence pojistila export za více než 650 mld. Kč. Jde o vývoz, který by s největší pravděpodobností bez pojištění EGAP nevznikl. Jediným akcionářem EGAP je stát, který společnost ovládá prostřednictvím 4 ministerstev (Ministerstva financí, průmyslu a obchodu, zahraničí a zemědělství). Za dobu existence EGAP dostal ze státního rozpočtu do svých pojistných fondů 8,7 mld. Kč, z těchto prostředků na svůj provoz neutratil ani korunu. Svými produkty pokrývá všechny fáze obchodních případů a exportérům tak dává podmínky, které zajišťují jejich konkurenceschopnost v silné mezinárodní konkurenci. Ze zprávy RIA vypracované v roce 2010 vyplývá, že 1 miliarda pro EGAP znamená vytvoření 1743 nových pracovních míst.
Česká exportní banka, a.s. (ČEB) je specializovaná bankovní instituce pro státní podporu vývozu přímo a nepřímo vlastněná státem. Vznikla v roce 1995 a tvoří nedílnou součást systému státní proexportní politiky. Posláním ČEB je poskytovat státní podporu vývozu, a to poskytováním a financováním vývozních úvěrů a dalších služeb s vývozem souvisejících. ČEB tak doplňuje služby nabízené domácí bankovní soustavou o financování vývozních operací vyžadující dlouhodobé zdroje financování za úrokové sazby a v objemech, které jsou pro vývozce na bankovním trhu ve stávajících tuzemských podmínkách jinak nedosažitelné. Umožňuje tím českým vývozcům vstupovat do soutěže na mezinárodním trhu za podmínek srovnatelných s těmi, které využívá jejich hlavní zahraniční konkurence.