S platností od 4. září 2009 došlo v pojišťování českého vývozu se státní podporou k zásadní změně. Namísto principu podpory vývozu zboží "národního původu" přešel EGAP na princip podpory vývozu "v národním zájmu". Změnu umožnila novela zákona č. 58/1995 Sb. o pojišťování a financování vývozu se státní podporou, podle které může nyní EGAP pojišťovat nejen vývozce a investory se sídlem v ČR, ale za stejných podmínek také jejich zahraniční dceřinné společnosti.
Zahraniční dceřinou společností se rozumí právnická osoba se sídlem v zahraničí, kterou mateřská firma se sídlem v ČR ovládá tím, že:
- vlastní přímo či nepřímo více než 50 % základního kapitálu nebo
- kontroluje nadpoloviční většinu hlasovacích práv spojených s účastí na základním kapitálu nebo
- může jmenovat většinu členů představenstva, dozorčí rady nebo správní rady nebo jiného obdobného vedoucího orgánu společnosti.
Aby zahraniční dceřiná společnost mohla požádat o pojištění se státní podporou, musí splnit minimálně jednu z těchto podmínek:
- podíl zboží a služeb českého původu na hodnotě dodávky je významný,
- dodávka napomáhá zaměstnanosti v ČR,
- jedná se o vývoz do prioritních cílových zemí dle kriterií ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva zahraničních věcí,
- dochází k podpoře malých a středních podniků,
- jedná se o vývoz vyspělých technologií,
- dochází k podpoře výzkumu a vývoje v ČR,
- dodávka vede ke snížení nákladů a udržení mezinárodní konkurenceschopnosti,
- jedná se o podporu nového produktu resp. jeho proniknutí na nový trh,
- dividendy ze zahraniční společnosti budou použity v ČR,
- dojde k jiným významným přínosům pro ČR v delším časovém období.
Pak je dodávka výrobků a služeb zahraniční dceřiné společnosti považována za český vývoz a mohou na ni být aplikována pravidla pro určení podílu zboží a služeb českého původu na celkové hodnotě vývozu.