Rusko – klíčové teritorium pro český export (Euro Příloha - Rusko - obchodní partner ČR)

Pondělí, 9. Prosinec 2013

Zatímco do roku 2006 pojistila EGAP české vývozy do Ruska za přibližně 21 miliard korun, za posledních pět let to dělá téměř 100 miliard. Jen v letošním roce EGAP pojistila export do Ruska v hodnotě necelých 9 miliard korun.

Rusko tedy patří jednoznačně mezi klíčová teritoria. V posledních letech dokonce prožívají obchodní vztahy s Ruskem určitou renesanci. Po hlubokém propadu českého vývozu v devadesátých letech se situace začala postupně zlepšovat a dnes se řada našich firem na ruském trhu velmi dobře uplatňuje. České firmy dnes v Rusku stavějí elektrárny, průmyslové podniky, dodávají technologické komplety, podílejí se na rekonstrukci starších výrobních provozů, zajišťují výstavbu logistických a obchodních center či dopravních staveb.

Obchodu prospívá i skutečnost, že experti OECD řadí Rusko podle míry teritoriálního rizika do třetí rizikové kategorie ze sedmi. Jinými slovy, Rusko je z pohledu úvěrové pojišťovny standardní zemí a tomu také odpovídá pojistná prémie.

Pozitivní zprávou je také to, že v Rusku vznikla obdoba EGAP, tedy úvěrové pojišťovny zaměřené na podporu vývozu. Společnosti EGAP se podařilo uzavřít s ruskou EXIAR reciproční smlouvu o poskytnutí zajištění. Čeští a ruští exportéři tak mohou snáze spolupracovat na projektech ve třetích zemích. „Spolupráce s agenturou EXIAR umožní spolupracovat s ruskými partnery na úplně jiné bázi, otevřou se nám exportní možnosti v dalších zemích. Ještě lépe tak využijeme znalosti a zkušenosti z minulosti a zkvalitníme služby pro naše exportéry,“ říká generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Ruská exportní a pojišťovací agentura EXIAR byla založena v říjnu 2011. Jejím úkolem je podpora vývozu skrze pojištění vývozních úvěrů proti komerčním a politickým rizikům, stejně tak jako pojištění ruských investic v zahraničí proti politickým rizikům. Jediným akcionářem EXIAR je ruská Vnesheconombank.