O podnikatelských příležitostech v Myanmaru, někdejší Barmě, v pořadu Alter eko diskutoval generální ředitel EGAP Jan Procházka s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Hanákem.
Na konci ledna se uskutečnila podnikatelská mise vedená ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou do Myanmaru, někdejší Barmy. Tato země stojí na prahu ekonomické transformace. Jakou roli v ní může hrát Česká republika?
Výhodou je, že jsme tam byli hodně brzo, výrazně dříve než všechny ostatní evropské země, samozřejmě kromě Velké Británie, která tento stát dlouho ovládala. Ze všech těch jednání, ať na ministerstvech či s podnikatelskými svazy, bylo zřejmé, že znalost České republiky je mimořádná. Každý samozřejmě vzpomněl Baťu a Škodovku, hovořili ale i o Zetoru, Sigmě Lutín a dalších. Takže si myslím, že tam máme velmi dobrou a nadějnou pozici.
Pokud vím, tak právě v tomto teritoriu se všem traktorům říká Zetor. Máme tedy oproti Evropské unii náskok?
Ano, a je to i díky ministru zahraničí, který tam byl před námi a vlastně on otevřel prostor pro naši podnikatelkou misi. A jsem také velice rád, že se tam bude v průběhu letošního roku otevírat zastupitelský úřad – to je velmi důležité.
Ono se vlastně moc často nestává, že by Česká republika dokázala rychle zareagovat na nějaké politické změny...
Je to důsledek nové proexportní strategie, která si dala za cíl co nejrychleji objet dvanáct prioritních a 26 zájmových zemí. A právě proto, že jsme tam byli brzo, vytváří se šance být prvními u projektů minimálně pro pět, šest odvětví tuzemské ekonomiky.
Velkou šancí je určitě privatizace. Země se dnes otvírá a má hodně liberální investiční zákon, který platí teprve dva měsíce. Je zde nějaká šance ukázat naše transformační schopnosti, které jsme získali na začátku 90. let?
První kroky v tomto směru už Česká republika udělala. V České národní bance se bylo školit pět expertů na finance. Bankovní sektor je přitom pro zemi, která prošla nějakou revolucí, klíčový, protože startuje další oblasti. Jinak co se dalších šancí týče, v Myanmaru jsou obrovské možnosti v oblasti vodního hospodářství, dodávek zemědělských strojů, ale i klasických dopravních prostředků a při budování a opravy infrastruktury. Šance také nabízí tamní slabý systém výroby a distribuce elektrické energie. Přitom v Česku máme mnoho schopných firem, které umějí dělat i malé elektrárny.
Barma má obrovskou výhodu ve svém nerostném bohatství. Myslíte, že na něm se dá vybudovat hospodářský základ a zemědělství časem upozadit?
To bohatství je skutečně obrovské a už během jednání vznikla nabídka, aby se české firmy zúčastnily geologického průzkumu, a to, myslím, umíme. Příkladem je Mongolsko, kde jsme doslova kralovali při geologických průzkumech.
Absolvoval jste řadu podnikatelských misí, překvapilo vás něco v Barmě?
Pro mě bylo překvapením především předimenzované hlavní město, které za desítky miliard vybudovala junta a které je podle mě velmi nerozumně řešeno. Působí zvláštně, když jedete po dálnici se šesti až 20 pruhy a proti vám jede jen jedna motorka.
Alter eko je společný projekt týdeníku Ekonom a Českého rozhlasu. Celý pořad si můžete poslechnout na ČRo Rádio Česko či na Ekonom.cz/altereko a ve vydání Ekonomu pro iPad.