Exportní pojišťovna EGAP loni podpořila vývoz a investice českých firem v objemu 41,38 miliardy korun. Například do Afriky tak s jejím pojištěním zamířila flotila autobusů, telekomunikační systémy ale také třeba nábytek. Nejvíce, dvojnásobně, loni vzrostl zájem o pojištění domácích investic, kterými exportující firmy zvyšují svou konkurenceschopnost.
„Největší podíl na námi pojištěném exportu mají české technologie s vysokou přidanou hodnotou. Jedná se například o v Česku vyvinutá a vyrobená dopravní letadla, o letecké motory či autobusy. I v loňském roce jsme ovšem spolupracovali s malými tuzemskými výrobci na menších zakázkách. Ať už to byl vývoz bezdrátových telekomunikátorů, nábytku ale třeba i mouky,“ říká předseda představenstva EGAP David Havlíček.
Ve všech případech přitom česká produkce směřovala na náročné trhy. Jednou z největších exportních zakázek uplynulého roku je dodávka 410 vozidel značky IVECO BUS do Pobřeží Slonoviny. Senegalský letecký dopravce si zase vybral pětici strojů L-410 od kunovického výrobce Aircraft Industries. A také do Afriky mířila bezdrátová telekomunikační zařízení a možná překvapivě také v Česku mletá obilná mouka.
Nejčastěji na Ukrajinu
Nejčastěji ovšem exportéři pojišťovali menší zakázky na Ukrajinu. Bednar FMT, Farmet, OPaLL-AGRI, jsou výrobci zemědělské techniky, kteří nejčastěji v loňském roce využívali pojištění v rámci Fondu Ukrajina. Spolu s dalšími exportéry loni podepsali pojistné smlouvy kryjící rizika financování vývozu na Ukrajinu dohromady za 644 milionů korun.
„Na Ukrajinu loni směřovala nejčastěji zemědělská technika, širokozáběrové zemědělské stroje, které pomáhají ukrajinským farmářům na rozlehlých polích. Byly to ale také dlouhotrvanlivé potraviny či keramika,“ vysvětluje Havlíček s tím, že žádný z obchodních případů na Ukrajině nezaznamenal pojistnou událost a všechny jsou řádně spláceny.
Právě loni česká vláda svým nařízení umožnila tuzemským firmám pojistit u EGAPu financování vývozu na Ukrajinu se splatností až na 1,5 roku. Zároveň navýšila kapacitu fondu na 639 milionů korun. Díky revolvingovému charakteru programu tak může pojišťovna nadále přijímat nové žádosti o pojištění.
Nejvíc přibývá domácích investic
Vysokým tempem loni rostl zájem o pojištění domácích investic exportérů určených pro podporu konkurenceschopnosti v zahraničí. Exportně orientované firmy tak s pojištěním EGAP získaly financování pro rozšíření výrobních kapacit a také třeba na krytí režijních nákladů. Ať už šlo o výrobu vagónů nebo o strojírenské či potravinářské dodávky. Rozšíření pojištění pro exportně orientované podniky zavedl EGAP v roce 2023, kdy s ním exportéři podepsali 7 takových smluv. Loni jich bylo 13, téměř dvojnásob.
EGAP neboli Exportní garanční a pojišťovací společnost a.s. je státem vlastněná úvěrová pojišťovna se zaměřením na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu zboží, služeb a investic z České republiky. www.egap.cz
Kontakty pro média:
Jan Černý, mluvčí EGAP, tel. 775 852 535, cerny@egap.cz