EGAP pojistí financování domácích subdodávek do výstavby jaderných bloků v Dukovanech, rozhodnutí vítají Aliance české energetiky i Svaz průmyslu

Pátek, 6. Prosinec 2024

Aliance české energetiky a Svaz průmyslu dopravy České republiky vítají změnu, která českým firmám pomůže výrazně se zapojit do stavby dvou jaderných bloků v Dukovanech. Novela zákona umožní státní exportní pojišťovně EGAP pojišťovat tuzemské dodávky českých exportérů pro zahraniční odběratele. Tedy i případné domácí dodávky pro korejskou společnost KHNP, která v tendru na dostavbu reaktorů zvítězila. Aliance a Svaz považují toto rozhodnutí za důležité s ohledem na nezbytné zapojení českých firem do 400 miliardového projektu. Novelu zákona, kterou schválila poslanecká sněmovna, připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo financí.

V jaderném odvětví patří české firmy tradičně ke světové špičce. Oproti konkurenci ze zahraničí jim ovšem chyběl nástroj pro pojištění financování domácích subdodávek. Ucházet se o větší podíl na zakázkách v projektu takového rozsahu, jaký představuje výstavba jaderného bloku, by bez pojištění bylo obtížné.

„Zahraniční konkurence má zpravidla financování zajištěné a bez pojištění by české firmy - byť na domácí půdě - hůře získávaly úvěry od bank. Jsem opravdu rád, že díky rozhodnutí rozšířit tuto podporu teď můžeme být partnerem i těm českým firmám, které chtějí uspět v obřím projektu dukovanské elektrárny. Věřím, že tímto krokem vláda reálně dorovnala podmínky pro české firmy vůči konkurenci ze zahraničí,“ říká předseda představenstva EGAP David Havlíček. Pojištění EGAP tak díky úpravě zákona mohou využívat i české exportující firmy, jejichž zahraniční odběratel působí v Česku. Dosud muselo zboží překročit českou hranici.

Na tuto důležitou změnu čekali dodavatelé jaderných technologií, kteří v Česku zaměstnávají desítky tisíc lidí.

„Evropské podmínky pro podnikání dané legislativou, nařízeními Evropské unie atd., kladou na náklady firem extrémní požadavky. Je pro ně proto velmi náročné konkurovat asijským cenám. Pro české společnosti je tak každá změna, která jim pomůže alespoň částečně dorovnat výhody zejména mezikontinentálních dodavatelů, nesmírně důležitá,“ říká Josef Perlík, výkonný ředitel Aliance české energetiky, která sdružuje největší české dodavatele v oblasti jaderné energetiky.

Podle něj tak jde o další krok k zajištění maximální účasti českých společností na projektu výstavby nových jaderných zdrojů v JE Dukovany, tak i potenciálně v JE Temelín. Členové Aliance české energetiky věří, že se i díky této podpoře ve financování podaří českému průmyslu dosáhnout vytýčeného cíle.

Pro Svaz průmyslu a dopravy je zásadní podpora subdodavatelů při výstavbě jaderných elektráren v ČR a vytvoření srovnatelných podmínek se zahraniční konkurencí.

„Pro výstavbu nových jaderných bloků je zapojení českých firem klíčové. Potřebují podmínky, které jsou srovnatelné s podmínkami zahraničních dodavatelů. Rozšíření definice vývozu pomůže v rámci projektů realizovaných zahraničními investory v Česku, ať už jde o energetiku, strojírenství anebo třeba čipy,“ říká Daniel Urban, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy.

Český průmysl je schopen dodávat klíčová zařízení pro výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech v objemu 65 procent projektu. Zároveň jsou české firmy schopny zajistit kompletní servis jaderné elektrárny v průběhu celého jejího provozu. Mohou se významnou měrou podílet na inženýringu projektu, některé dodávky řídit jako systémový integrátor a dodavatel a převzít odpovědnost za smluvní podmínky nebo se aktivně zapojit do řízení výstavby. Příkladem jsou turbínový ostrov, pomocné a společné systémy, elektro a stavební část atd.

Změnu, která umožní EGAPu pojišťovat české subdodávky, dnes na návrh dotčených ministerstev schválila Poslanecká sněmovna. Podle současných plánů by výstavba dvou bloků jaderné elektrárny v Dukovanech na Třebíčsku měla začít nejpozději v roce 2029.

 

 

 

EGAP neboli Exportní garanční a pojišťovací společnost a.s. je státem vlastněná úvěrová pojišťovna se zaměřením na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu zboží, služeb a investic z České republiky. www.egap.cz

 

Aliance české energetiky zastupuje největší technologické dodavatele pro energetické zdroje v České republice. Aktuálně sdružuje 18 nejvýznamnějších firem v oblasti jaderné energetiky v České republice, které zaměstnávají přes 14 tisíc pracovníků a dodávají do více než 60 zemí světa s ročním obratem přesahujícím 70 miliard korun.

Posláním Aliance je koordinovat strategické zájmy, klíčová partnerství a spolupráci českého průmyslu s partnery z byznys sféry i na úrovni ministerstev a státních regulačních orgánů. Aliance české energetiky byla založena v roce 2015 jako součást Vládní strategie České republiky pro obnovu energetického sektoru včetně Nového jaderného zdroje.

 

Svaz průmyslu a dopravy ČR reprezentuje tisíce firem v Česku, které zaměstnávají více než milion zaměstnanců. Prosazuje příznivější podmínky pro podnikání a mezinárodní konkurenceschopnost, připomínkujeme legislativu, ovlivňuje hospodářskou a sociální politiku vlády ČR a navrhuje koncepční změny napříč obory. Prezidentem Svazu průmyslu je od roku 2023 Jan Rafaj. www.spcr.cz

 


Kontakty pro média:
Jan Černý, mluvčí EGAP, tel. 775 852 535, cerny@egap.cz