OPaLL-Agri vyváží na Ukrajinu s pojištěním EGAP

Pondělí, 19. Srpen 2024

/​Týdeník ZEMĚDĚLEC, 19.8. 20204/ Myslíte si, že na zemědělské technice už není co nového vymýšlet? Omyl. Firma OPaLL-Agri zemědělské stroje nejen vyrábí, ale pravidelně přináší na trh nové modely vlastní konstrukce. Technologii výroby má ve vlastní režii od svařování až po finální nástřik typicky červené barvy, se kterou mají zemědělci značku spojenou téměř třicet let. Červenou barvu si oblíbili také farmáři v zahraničí a mezi nimi i ti na Ukrajině.

„Obecně je pro nás výhoda tohoto typu pojištění především v jistotě, že zboží můžeme expedovat, aniž bychom za to dostali předplatbu a víme, že riziko nevymahatelné pohledávky za nás nese někdo jiný. Spíše v tom ale vidím tu výhodu, že dokážeme lépe motivovat odběratele ke spolupráci“ říká k vývozu do válkou zasažené země obchodní ředitel OPaLL-Agri Petr Jedlička. Firma proto od letošního roku využívá Fond Ukrajina, program státní exportní pojišťovny EGAP učený na podporu zachování obchodních vztahů s Ukrajinou.

Umí vyrobit i padesát variant pluhů

OPaLL-Agri pomáhá zemědělcům napříč Evropou zpracovávat půdu téměř třicet let. Královskou disciplínou opavského výrobce je přitom výroba pluhů a jejich kustomizace. „Pořád se snažíme vyvíjet nové a nové stroje, protože zemědělská technika jde stále dopředu. Není to tak, že všechny potřebné stroje by už byly vymyšlené. Naopak požadavky farmářů se rychle mění například v návaznosti na klimatické změny, dotační podmínky či z důvodu úbytku pracovníků v zemědělství. A na to my s naší nabídkou strojů reagujeme,“ vysvětluje Jedlička. Výhoda firmy přitom spočívá v možnosti vyhovět individuálním přáním zákazníků. „Někdy najdeme na území jednoho katastru i tři typy půd, a proto nelze postavit jeden univerzální stroj tak, aby fungoval všude. To rozpětí je strašně široké. Proto jsme například pluh schopni postavit i v padesáti různých konfiguracích. Konkurenční firmy jdou dnes cestou výroby větších sérii, v nichž se vytrácí individualita, a proto ne vždy dodají zákazníkovi stroj ve specifikaci, jaká u něj bude vykonávat tu nejlepší práci. Takže toto považuji za naše největší know-how. Snažíme se být našim zákazníkům nablízku, spolupracovat s nimi, řešit jejich problémy. “ dodává. Výrobce přitom nezapomíná ani stroje, které již zákazníkům slouží. Udržuje vysokou úroveň servisní péče a kompletní zásobování náhradními díly. Právě na výrobě náhradních dílů firma začínala.

Jako každý producent zemědělské techniky se po propuknutí války na Ukrajině ovšem musel vypořádat s výpadkem východních trhů. To byla velká rána. „Trhy východní Evropy pro nás byly důležité. Dříve jsme dodávali ve velkém do Ukrajiny, Ruska a Kazachstánu, ale obchodování tam se proměnilo začátkem konfliktu,“ vysvětluje Jedlička. Obchodně se tak firma začala více zaměřovat na evropský trh. S někdejšími obchodními partnery na Ukrajině ovšem zachovala obchodní vztahy a teď na Ukrajinu opět vyváží.    

„Firmy, které s námi spolupracovaly od Kyjeva na západ spolupráci postupně obnovují. Obratově sice ještě nejsme na úrovni, která byla před vypuknutím konfliktu, ale nějakým způsobem se to stabilizovalo a tato část Ukrajiny po stránce zemědělské prvovýroby funguje. Pokud bychom neměli pojištění, tak Ukrajina je dneska natolik riziková země, že bychom po ukrajinských zákaznících chtěli zaplatit předem. Díky pojištění tak kombinujeme obchodní podmínky také s možností delší splatnosti, což přináší naší spolupráci ekonomickou výhodu pro partnera a pro nás zvýšenou poptávku odběratelů z potenciálně rizikových zemí.“ dodává.

Fond Ukrajina spustil EGAP loni v létě a vrátil tak exportérům možnost pojistit si vývoz na tento trh. Od té doby v rámci Fondu uzavřeli vývozci zemědělské techniky jako OPaLL-Agri exportní smlouvy za víc než 400 milionů korun.

EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost a.s.) je státem vlastněná úvěrová pojišťovna se zaměřením na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu zboží, služeb a investic z České republiky.

Autor: Jan Černý, mluvčí EGAP