Experti OECD snížili rizikovost Íránu

Pátek, 24. Červen 2016

Na 75. zasedání Podskupiny expertů OECD pro kategorizaci zemí podle vývozního úvěrového rizika došlo 23. června 2016 k přeřazení Íránu z nejrizikovější, sedmé úrovně, do kategorie šesté. Kromě Íránu ze sedmé kategorie do šesté postoupily také Seychely.

„Zakázky českých exportérů do Íránu tak budeme moci pojišťovat levněji,“ okomentoval rozhodnutí expertů Jan Procházka, generální ředitel EGAP.

Pohoršilo si naopak pět zemí – Angola, Namibie, Nigérie, Papua Nová Guinea a Zambie. Experti OECD všechny přeřadili o kategorii výše. Angola, Nigérie, Papua a Zambie tak nově spadají do šesté rizikové kategorie, Namibie do čtvrté. Jenom těsně se vyhnulo přeřazení do rizikovější, sedmé kategorie, Mongolsko.

Klasifikace zemí podle míry teritoriálního rizika se provádí periodicky několikrát ročně na základě výsledků ekonometrického modelu OECD zpracovávajícího nejaktuálnější makroekonomické údaje o finanční a ekonomické situaci klasifikované země a údaje o platební zkušenosti vývozních úvěrových pojišťoven zemí účastníků Konsensu OECD. Vedle indikátorů rizikovosti vyhodnocených modelem se zvažují i faktory politických a dalších rizik, které nelze jednoduše kvantifikovat a nemohou být zahrnuty do vstupních parametrů modelu OECD.

Země jsou klasifikovány, tj. zařazovány, do 8 rizikových kategorií 0 až 7, kde 7. kategorii představují země s nejvyšší úrovní teritoriálního rizika a 1. kategorii země s minimální úrovní rizika. Do zvláštní kategorie 0 (nula) patří země s vyspělými finančními trhy, u kterých by minimální pojistné sazby státem podporovaných pojišťoven neměly být nižší než tržní sazby komerčních (státem nepodporovaných) finančních institucí.