EGAP se nyní snaží maximálně pomoci exportérům. Pokud bude nutné podle indikací od exportérů zvýšit limity v některých zemích, jsme připraveni o tom jednat s dozorčí radou a našimi akcionáři. Případné úpravy ale nesmí být v rozporu s řízením rizik EGAP, které reguluje ve všech pojišťovnách Česká národní banka. V současné době však není žádný z limitů vyčerpán do 100 % a EGAP má tak kapacitu na pojišťování nových obchodních případů.
Ze zemí, kde máme indikace od exportérů, je nejpalčivější situace s exportem do Ázerbájdžánu a Běloruska, kde je velká poptávka po českých výrobcích a technologiích. U obou těchto zemí je limit v současné době vyčerpán z více než 80 procent ( u Ázerbájdžánu je k dnešnímu dni volná kapacita cca 8,5 miliard korun, u Běloruska cca 1,5 mld. korun). V obou těchto zemích má Česká republika výtečnou reputaci a máme možnosti případný vyšší zájem o export řešit i jinak než pouze zvýšením limitů. Tím zásadním řešením je náš zajistný program – tedy dozajištění některých obchodních případů v těchto zemích u zajistitelů v Londýně, kde jsme už některé obchodní případy dozajistili. Za poslední 2 roky šlo o objem téměř 15 miliard korun (jde tedy o snížení rizika pro český stát a dozajištěná částka se nepočítá do teritoriálního limitu). Mimochodem v září je plánovaná cesta zástupců EGAP se zajistiteli právě do Běloruska.
Podle indikací od exportérů jednají vývozci intenzivně o možnostech vývozu do zemí Latinské Ameriky (Brazílie, Peru, Chile, Mexiko), asijských zemí (především Indie, Čína, Vietnam, Bangladéš, Pákistán), zemí bývalé Jugoslávie a některých Afrických zemí (Ghana, Egypt, Etiopie). Ve všech těchto zemích má momentálně EGAP volnou kapacitu v rámci teritoriálních limitů.
Teritoriální limit určuje maximální objem obchodů, které v dané zemi může EGAP pojistit. Stanovuje se na základě velikosti země, její hospodářské situace a souvisejících faktorů. Pokud je poptávka po nějaké zemi ze strany exportérů vyšší nebo se například jedná o prioritní zemi, je možné tento limit individuálně upravit. V první fázi se snažíme o řešení, která budou fiskálně neutrální.