EGAP nyní důkladně analyzuje dostupné informace, samozřejmě čekáme na zveřejnění detailů a celého textu sankcí EU vůči Rusku. Vzhledem ke konkrétnímu zaměření sankcí především na obchod se zbraněmi a vývoz citlivých technologií bude jejich dopad na nové obchodní případy do Ruska z pohledu EGAP pravděpodobně omezený.
Největším problémem mohou být sankce na vývoz zboží dvojího užití, které by mohlo být určené vojenskému koncovému uživateli v Rusku. Zde musíme počkat na zveřejnění kompletního textu a jasný právní výklad. EGAP se vždy zaměřoval na pojištění primárně civilních dodávek, kterých se nově zveřejněné sankce netýkají. V minulosti ale pojišťoval například i vývoz technologií ruským společnostem, které je využívají pro civilní účely, ale jsou nějakým způsobem napojeny na ruský vojenský průmysl.
Zatím naprosto nejasný a stěžejní je pro EGAP přímý dopad sankcí na vybrané ruské banky se státním podílem, které jsou často partnerem při financování exportních transakcí.
EGAP v souvislosti se sankcemi EU vůči Ruské federaci zatím nepřipravuje žádnou změnu pojistných podmínek, stále platí zařazení Ruska do 3. rizikové kategorie podle mezinárodně platné kategorizace OECD.
Pojistná angažovanost EGAP v Rusku činí v současné době cca 59 mld. korun, v loňském roce EGAP pojistil export do Ruska v hodnotě cca 12 mld. korun.