Čína

Stručný politický a ekonomický přehled: 

Finanční situace se zhoršuje od roku 2015, přetrvávající strukturální problémy jako vysoké zadlužení (bezprecedentní výše pro zemi se středně vysokými příjmy; MMF již indikuje střední riziko nesplácení), negativní demografický výhled, zmenšující se pracovní populace, slábnoucí růst ekonomiky, rizika v bankovním sektoru, problémy v realitním sektoru a zejména vysoká politická rizika související s autokratickým režimem s rostoucí centralizací moci, zpomalení tržních reforem, nedůvěra zahraničních investorů, vysoká geopolitická rizika – obchodní válka s USA, hrozící konflikt s Tchaj-wanem, spory s Filipínami a obecně napjatá situace v Jihočínském moři. Mnoho kvalitativních, obtížně měřitelných rizik.

Mezi pozitivní faktory patří velikost, diversifikace a globální konkurenceschopnosti ekonomiky, postavení Číny ve světové ekonomice (vliv na světové dění, vedoucí pozice v citlivé oblasti kritických nerostů, významné postavení jakožto věřitele rozvojových zemí atd.), napojení na struktury globálních obchodních a hodnotových řetězců, velmi silná externí pozice, významné devizové rezervy, podstatná část dluhu je v renminbi a zatím zůstává vysoká kapacita vlády k podpoře a zachraňování firem a municipalit ve finančních problémech.

Aktualizováno k: 25.7.2024
Barometr rizik EGAP: 
B
Hodnocení rizikovosti země vychází z komplexního interního hodnocení politické, ekonomické a finanční situace země. Zohledňuje nejen suverénní riziko země, ale také platební zkušenosti EGAP a ECAs skupiny OECD, rizika plynoucí ze struktury ekonomiky, politické situace, právního, bezpečnostního a podnikatelského prostředí, bankovního sektoru a další.
OECD: 
2
Země jsou zařazovány do 8 rizikových kategorií 0 až 7, kde 7. kategorii představují země s nejvyšší úrovní teritoriálního rizika a 1. kategorii země s minimální úrovní rizika. Do zvláštní kategorie 0 (nula) patří země s vyspělými finančními trhy, u kterých by minimální pojistné sazby státem podporovaných pojišťoven neměly být nižší než tržní sazby komerčních (státem nepodporovaných) finančních institucí. Podrobnější informace si můžete přečíst na webu organizace OECD - zde 
Silné stránky: 

velikost a diversifikace ekonomiky

klíčové postavení ve světové ekonomice

rychlá reakce centralizovaného režimu na nové výzvy

rychlý růst ekonomiky

dlouhodobě budovaný přístup k významným nerostům

Slabé stránky: 

vysoká centralizace moci a související rizika rychlých změn

demografický vývoj

spory s USA, v jihočínském moři, případný konflikt na Tchaj-wanu

problémy realitního sektoru a slábnoucí růst ekonomiky

Chcete vědět víc? Kontaktujte náš analytický tým na adrese countryrisk@egap.cz


Základní makroekonomické údaje

[zdroj: MMF]
201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024


Legenda