Argentina

Stručný politický a ekonomický přehled: 

 

Argentina je třetí největší ekonomikou Latinské Ameriky. Přestože ekonomika těží ze značného bohatství v podobě přírodních zdrojů, diverzifikované průmyslové základny a kvalifikované pracovní síly, trpí politickou polarizací, která podporuje hospodářsko-politickou nejistotu a nestabilitu. Hospodářské politice bude v roce 2025 dominovat snaha prezidenta Javiera Mileie o realizaci liberální politiky. Prezident prohlašuje, že bude usilovat o fiskální konsolidaci, strukturální reformy, redukci veřejných výdajů, privatizaci státních podniků a redukci dotací. Pokles sociální podpory může zintenzivnit sociální a pracovní nepokoje. Proti presidentovi se staví opozice spolu s odbory a některými vlivnými regionálně působícími osobnostmi.  Reformní úsilí dává naději na zlepšení hospodářského profilu země a kvality podnikatelského prostředí v zemi. Argentina čelí velkým hospodářsko-politickým výzvám v podobě vysoké inflace, nedostatečného růstového potenciálu ekonomiky, vysokého vládního zadlužení a s tím spojenými vysokými náklady na dluhovou službu, vysokého podílu vládního dluhu denominovaného v cizích měnách (kurzové riziko), nedostatečných devizových rezerv, závislosti na exportu zemědělských plodin, relativně malého zapojení země do globálních hodnotových řetězců, rizika odlivu vkladů, slabých institucí, chudoby atp. Výkonná rada MMF dokončila v červnu 2024 osmý přezkum v rámci Extended Fund Facility, což umožnilo okamžité čerpání prostředků ve výši 800 mil. USD. Vláda zavedla podporu velkých investic o objemu nad 200 mil. USD, krom jiného, také v odvětvích těžby a energetiky. Tato podpora má podobu např. celních a daňových výhod. V roce 2025 se očekává oživení dynamiky růstu reálného HDP. Tahounem růstu pravděpodobně bude soukromá spotřeba a potenciální oživení v investiční oblasti. Investice do těžby vybraných nerostných surovin nerostů (měď a lithium), stejně jako do odvětví ropy a zemního plynu, zase přispěje ke stimulaci exportu. Argentina by výhledově mohla těžit z opětovného zvolení Donalda Trumpa americkým presidentem vzhledem k tomu, že on a pan Milei jsou ideologicky a geopoliticky úzce spjati. Napětí s brazilskou levicovou vládou naopak nejspíše poroste.

Aktualizováno k: 2.12.2024
Barometr rizik EGAP: 
F
Hodnocení rizikovosti země vychází z komplexního interního hodnocení politické, ekonomické a finanční situace země. Zohledňuje nejen suverénní riziko země, ale také platební zkušenosti EGAP a ECAs skupiny OECD, rizika plynoucí ze struktury ekonomiky, politické situace, právního, bezpečnostního a podnikatelského prostředí, bankovního sektoru a další.
OECD: 
7
Země jsou zařazovány do 8 rizikových kategorií 0 až 7, kde 7. kategorii představují země s nejvyšší úrovní teritoriálního rizika a 1. kategorii země s minimální úrovní rizika. Do zvláštní kategorie 0 (nula) patří země s vyspělými finančními trhy, u kterých by minimální pojistné sazby státem podporovaných pojišťoven neměly být nižší než tržní sazby komerčních (státem nepodporovaných) finančních institucí. Podrobnější informace si můžete přečíst na webu organizace OECD - zde 
Silné stránky: 

velká ekonomika

přírodní bohatství

vzdělaná pracovní síla a poměrně diversifikovaná průmyslová základna

Slabé stránky: 

vysoká inflace

dlouhodobě slabý hospodářský růst

strukturální problémy

Chcete vědět víc? Kontaktujte náš analytický tým na adrese countryrisk@egap.cz


Základní makroekonomické údaje

[zdroj: MMF]
201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024


Legenda